Cuma , 19 Temmuz 2024
Home SEYAHAT REHBERİ Kos Gezisi İçin Kapıda Vize Nasıl Alınır?
SEYAHAT REHBERİAVRUPAVİZEYUNANİSTANYURT DIŞI

Kos Gezisi İçin Kapıda Vize Nasıl Alınır?

Kos Gezisi İçin Kapıda Vize Nasıl Alınır? Yunanistan’ın güzel adalarından biri olan Kos, Türk turistler arasında oldukça popüler bir tatil destinasyonu. Ege Denizi’ndeki bu cennet adayı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları için kapıda vize (Vize on Arrival) almak mümkün. İşte Kos gezisi için kapıda vize almanın adımları ve gerekli belgeler:

1. Kapıda Vize Nedir?

Kapıda vize, belirli sınır kapılarında alınabilen ve kısa süreli seyahatler için verilen bir vizedir. Kos adası, Türk vatandaşlarına bu imkanı sunan Yunan adalarından biridir. Bu vize, genellikle 7 güne kadar geçerlidir ve turistik amaçlı ziyaretler için uygundur. Aynı zamanda Samos, Rodos, Midilli, Sakız, Meis adasına gidebilirsiniz. Kapı vizenizi alabilir ve kolaylıkla gidebilirsiniz.

2. Gerekli Belgeler

Kapıda vize almak için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir:

 • Pasaport: En az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport.
 • Vize Başvuru Formu: Kos limanında doldurmanız gereken kısa bir form. Örnek başvuru formu
 • Biyometrik Fotoğraf: 3 adet güncel biyometrik fotoğraf.
 • Otel Rezervasyonu: Kos’ta kalacak olduğunuz otelin parası ödenmiş rezervasyon bilgileri
 • Feribot Bileti: Kos’a gidiş-dönüş ödenmiş feribot biletinin bilgileri.
 • Seyahat Sigortası: Yunanistan ve Schengen Bölgesi’nde geçerli seyahat sağlık sigortası, kalacak olduğunuz günün 1 gün öncesi ve 1 gün sonrası olacak şekilde olmalıdır ve kesinlikle ingilizce olarak çıktısını almalısınız. Ben seyahat sağlık sigortamı sigortam.net’den yapmıştım, alianz’dan almıştır. ardından müşteri hizmetlerine aradığınızda kayıtlı mail adresinizie hemen ingilizce olanı yolluyorlar.
 • Vize Ücreti: Kapıda nakit olarak ödenmesi gereken vize ücreti (65 Euro)
 • Banka Hesap Dökümü: 3 aylık banka hesap dökümünüz istenmektedir. Ben bankadan kaşe ve imzalı şekilde aldım , diğer adalar istyemiyor ama kos bunu istiyor diye duymuştum. herhangibi bir problem olmaması için bankadan kaşe ve imzalı şekilde aldım evrakları.

3. Başvuru Süreci

Adım 1: Belgeleri Hazırlayın

Yukarıda belirtilen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayın. Özellikle pasaportunuzun geçerlilik süresine dikkat edin. Ben kapıda vizemi Yeşil Marmaris firması ile yapmıştım. Gayet nazik ve katamaran personeli de bi o kadar ilgiliydiler.

Adım 2: Feribot Yolculuğu

Kos adasına Bodrum, Turgutreis veya Marmaris’ten düzenlenen feribot seferleri ile ulaşabilirsiniz. Biz bodrum’dan gittik arabası ile gidecek olanlar için Bodrum Cruise Port’dan kalkmakta ve içeride marinaya ait ücretli bir otopark mevcuttur. biz oraya park ettik arabayı, valizler ve çocuklar ile birlikte daha fazla yol yürümemek için günlük otopark ücreti 600₺ dir. ardından Yeşil marmaris bürosuna gidip pasaportlarımızı verdik. Biletlerimizi hemen çıkarttı ve polis kontrol noktasına geçtik. Polis kontrol noktasından da hızlı bir şekilde geçtik ve katamaran’a koltuklarımıza oturduk.

Adım 3: Kos Limanında Vize Onayı

Kos limanına vardığınız zaman, vize başvuru standına giderek önceden sizin adınıza gönderilmiş vize başvurunuzu Yunan Polisine pasaportunuzu teslim edin. Bilgisayarda zaten daha önceden göndermiş olduğunuz vize başvuru formunuz açık olacak, belki size bir kaç soru sorabilir. Ne iş yapıyorsun? Nerede Kalacaksın? Kaç günlük buraya geldiniz gibi, zaten bu soruları tehit etmek için sormakta. Siz başvuru formunu doldururken bunları daha önce doldurdunuz. Tüm bilgilerininizi doğru şekilde doldurunuz ve sorular geldiğinde rahat olunuz.

Adım 4: Vizenizi Alın

Belgeleriniz incelendikten sonra vizeniz pasaportunuza işlenecektir. Bu süreç genellikle kısa sürer ve vizenizi aldıktan sonra Kos adasının keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

4. Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Zamanlama: Özellikle yaz aylarında ve tatil dönemlerinde yoğunluk olabileceğinden, feribot sefer saatlerine dikkat edin ve erkenden limanda olun. Biz Yeşil Marmaris firması ile yolculuğumuzda Eşim ve 2 oğlum ile gittiğim için sabah kalabalık olabilir. 12:00 feribotu biraz daha sakin olur demişlerdi. ve dedikleri gibi gerçekten de ok sakindi.
 • Güvenlik: Gerekli belgelerin tam ve doğru olduğundan emin olun. Eksik veya hatalı belgelerle başvurunuz reddedilebilir.
 • Seyahat Sigortası: Seyahat sigortanızın Yunanistan ve Schengen Bölgesi’nde geçerli olduğundan emin olun.

Kos adasında harika bir tatil geçirmenizi dilerim! Kos adasında gezilecek bir çok yer var ve heryerde resoranlar var, tatilinizizn en iyi şekilde adını çıkartın. Eğer başka bir konuda daha yardımcı olmamı isterseniz, bana her zaman ulaşabilirsiniz. İyi yolculuklar!

Bizi Instagram’da Takip Edin!

Gezilerimiz, önerilerimiz ve daha fazlası hakkında anında bilgi sahibi olmak için bizi Instagram’da takip etmeyi unutmayın! Güncel içerikler, güzel fotoğraflar ve özel ipuçları için hesabımızı takip edin.

Instagram’da bizi bulabileceğiniz adres: @Rotasizkuzguncom

Takip edin, ilham alın ve maceralarımıza ortak olun!

Leave a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Mısır Turist Vizesi Havaalanında Nasıl Alınır?

Mısır Turist Vizesi Havaalanında Nasıl Alınır? Selam Dostlar olurda bir gün Mısır’a...

Pasaport Türleri – Hangi Çeşit Pasaport Kimlere Verilir?

Pasaport Türleri – Hangi Çeşit Pasaport Kimlere Verilir? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen...

Yeşil Pasaport Nasıl Çıkartılır 2024 ?

Yeşil Pasaport Nasıl Çıkartılır? 2024 Yeşil pasaport, resmi adıyla hususi pasaport, Türkiye...

Mısır’da Lezzet Dolu Bir Gün: Chicken Tikka Masala

Mısır’da Lezzet Dolu Bir Gün: Chicken Tikka Masala Geçtiğimiz günlerde Mısır’da eşsiz...